Günümüzde neredeyse her dört kadından birinde görülen idrar kaçırma, aslında çok erken yaşlarda ve doğumlardan sonra başlamaktadır. Ancak hafif şekillerde ortaya çıkan bu sorunun yıllar geçtikçe artacağı ve şiddetleneceği çoğu zaman öngörülmez ve durum erken evrede pek önemsenmez. Oysa sorunun erken evrede doğru tespiti ve doğru yönetilmesi uzun vadede kalıcı çözümler sağlayacaktır. Lazer tedavileri de tüm dünyada bu mantıkla ortaya çıkmış ve ameliyat olmak istemeyen hastalar için bir çözüm olmuştur.

 

 

Lazer idrar kaçırmada nasıl işe yarar?
1)

     a) Vajinanın esneyebilen lifleri ve kollajen dokusu, aşırı kilo alımı, gebelikte bebeğin başının basısı ve doğumla birlikte oluşan aşırı gerilme ile Üstte idrar torbası, altta barsaklarla komşu olan vajinanın bu dokulara olan desteği de kaybolur. 3 seans lazer vajinanın kaybolan elastikiyetinin tekrar oluşmasını sağlayarak tedavi eder.

     b) Emzirme, menopoz veya meme hastalıklarının tedavisinde oluşan östrojensiz ortam vajina dokusunun kurumasına ve idrar çıkışı ( üretra) bölgesindeki desteğini kaybetmesine sebep olur. 3 seans lazer vajinal dokunun gençleşmesini sağlayarak üretral desteği arttırır. Vajinanın daha genç ve sağlıklı bir dokuya sahip olmasını sağlayarak tedaviyi sağlar.

2) İdrar kaçırması olan bir kadında değerlendirme nasıl yapılır? Öncelikle sorunun doğru tespit edilmesi önemlidir. Bu sebeple her hastada jinekolojik muayene ve ultrasonla yapılan değerlendirmelerin öncesinde bazı sorgulama formlarının doldurulması istenir. Bu formlara doğru ve samimi bir şekilde  verilen cevaplar sorunun ayrıntısını ortaya koyar.

3) Tedavinin başarı oranı nedir? İNCONTİLASE lazerin 3 seans düzenli aralıklarla uygulanması sonucunda hafif ve orta şiddette olan idrar kaçırmalarında; tedavinin 1. yılında kuru kalma oranı 100 hastanın 89.6 sıdır .(Dr. Mario Rivera, GynDermolaser)

4) İNCONTİLASE lazer tedavisinin başarısını neler etkiler? Hastanın genç ve sorunun yeni olması tedavi şansını arttırır. Hastanın yaşı ve sorunun şiddeti ilerledikçe tedavi oranlarının yükselmesi için lazer seanslarının arttırılması gerekebilir. Hastanın kronik öksürüğü ve şeker hastalığı varlığı gibi ek sorunlar çözümü zorlaştırır.

5) İdrar kaçırma sorununun çözümü kalıcı mıdır? İdrar kaçırma vücutta yaş ve yerçekimi ile oluşan değişimlerin sonucunda yaşanabildiğinden, yaş ilerledikçe sorun giderek artacaktır. Bu durumda bazı hastalarda yılda, bazı hastalarda ise 1.5 yılda bir idame lazer tedavisi uygulanır. İdame tedavisi  çoğu zaman tek seanstan ibarettir.  Lazer sonrası oluşan yeni ve sağlam dokular bir, birbuçuk yılda tekrar bozulsa bile hiçbir zaman tedavi öncesi kadar kötü olamazlar.

6) İdrar kaçırmada lazer tedavisine alternatif tedavi seçenekleri nelerdir? Cerrahi olmayan ve olan olmak üzere iki seçenek vardır. Cerrahi olmayan yol; fizyoterapistlerle, elektrik stimulasyonu ve nöromodulasyonla pelvik taban rehabilitasyonu yapmak ve kasları eğitmektir. Uzun süreli ve hasta katılımlı bir tedavidir. Cerrahi olan yol ise; genel veya spinal anestezi altında TVT veya TOT denen operasyonların yapılmasıdır. Çoğu zaman rahim alınması ve sarkmaya karşı vajinanın kuyruksokumu kemiğine sabitlenmesi işlemleri de birliktedir.

7) İdrar kaçırmada lazer tedavisinin  ameliyata üstünlüğü  nelerdir? Lazer anestezi gerektirmez. Lazerde ağrı, acı, yoktur. Lazer öncesi bir hazırlık gerekmez. Lazer sonrası bir tedavi yoktur.İlaç ve bakım gerekmez. İdrar kaçırma tedavisi esnasında varolan sarkma ve kuruluğa da olumlu katkısı olur.

8) İdrar kaçırmada lazer tedavisinden sonra neler beklenir? İlk dört gün yoğun bir akıntı olur. İdrar kesesinin sıkılaşması sonucu ilk seans sonrası altı haftaya kadar sürebilen sık idrara çıkma olabilir.

9) İdrar kaçırmada lazer tedavisi sonrası nelere dikkat edilmelidir? Vajinal lazer uygulamaları sonrasında bir hafta cinsellik yaşanmamalıdır. Ağır cisim kaldırmamaya ve sürekli öksürmemeye çalışılmalıdır. İlk gün küvet içi banyo yapılmamalıdır. Lazer tedavisi sonrası özel bir bakım ve tedavi gereksinimi yoktur.

10) İdrar kaçırmada lazer tedavisi esnasında ne yapılır? Sadece sırt üstü yatılır. Vajinal İNCONTİLASE  uygulamanız yapılırken kitap okuyup, müzik dinleyebilirsiniz.

11) İdrar kaçırmada lazer tedavisi ağrılı mıdır? Lazer tedavisi ağrılı, acı veren bir tedavi değildir. Anestezi gerektirmez.

12) İdrar kaçırmada vajinal lazerin uygulama zamanı var mıdır? Vajinal lazer, vajinada kanın olmadığı her durumda yapılabilir. Vajinal lazer uygulamaları şiddetli ve birçok sebebe bağlı olan kronik idrar kaçırma vakalarında dahi hasta yaşam kalitesini olumlu etkileyen sonuçlara yıllar geçtikçe ulaşmaktadır. İşlemin kolay pratik ve ağrısız olması her yaş grubundan kadında uygulanabilirliği büyük avantajdır. Dileğimiz ciddi noktalara ulaşmadan sorunun erken aşamada farkedilip çözüm yoluna gidilmesidir. Sağlıcakla kalın. Yrd. Doç. Dr. Seçil Günay Avcı.