Menopoz adetin en az 6 ay-1 yıl boyunca bir daha olmamak üzere kesilmesidir. Doğal menopoz yaşı  Türkiye’de giderek daha genç yaşlara inmekte olup 43-45 yaşlara gelmiş bulunmaktadır. Avrupa ise halen 53-55 aralığı ile neredeyse 10 yıl daha geç menopoza girmektedir.Bu farkın sebebi genel yaşam ve sağlık kalitesi arasındaki farkla açıklanmaktadır.

Doğal olduğu kadar TETİKLENMİŞ  menopoz denen bir terim de vardır. Bu durum rahim ve yumurtalıkların menopoza girmeden alınmış olması veya meme hastalıkları nedeniyle kadınlık hormonu olan östrojeni azaltan ilaçların kullanılması sonucu oluşabilir.

Menopoza girince, östrojenle beslenen dokular gücünü ve fonksiyonunu kaybeder. Vulva denen bacaklarımızın arası ve vajinayı çevreleyen dış dudaklardan, makata kadar uzanan bölgede de değişiklikler görülür. Dudaklar dolgunluğunu ve yastık görevini kaybeder.

Menopozda östrojen kullanmıyorsak giderek cansızlaşan tabakalarla vajina içi asit yapı bozulur, yararlı bakteriler kaybolur, dokular elastikiyetini kaybeder. Böylece daha sık enfeksiyonlar, ilişkide ağrı, yanma, acı hissi, tahrişe bağlı kanama, idrarda yanma ve idrar sorunları görülebilinir. Bu duruma menopozun genito-üriner sendromu (GÜS) denir.

1) Lazerle vajinal gençleştirmenin menopozdaki katkıları  nelerdir?

Lazer etkisini  yeni kollajen ve yeni damar oluşumu  ile gösterir. Böylece vajinanın elastikiyeti, nemi, mukoza bütünlüğü artar. PH ı azalır. (Dr Juan Bojanini. Laser and Health Academy. Lazer tedavisi öncesi vajinal kuruluğa bağlı şikayeti olan 100 kadından 97.5 u ilişkide ağrı ve ilişkiden kaçınma tanımlarken tedavinin 3. ayında iyileşme ve ilişkiye girme oranı %90 olmuştur.) İlişkide yanma, ağrı, tahriş azalır.  İdrar yaparken yanma azalır. İdrar yolu enfeksiyonları ve idrar kaçırmaları azalır. (Gambacciani, Climacteric 2015)

2) Lazerle vajinal gençleştirmenin seans aralıkları nelerdir?

Menopoz döneminde uygulanan RENOVALASE protokolunde aralıklar 3-4 haftadır. Bu aralık açıldığında iyileştirici etki kaybolur.O yüzden tedavi protokolüne sıfırdan tekrar başlanır. Bu durum zaman ve emek kaybı yaratacağından bir sonraki seans iyi planlanmalıdır.

3) Lazerle vajinal gençleştirme toplam kaç seans gerektirir?

Ortalama 3 seans çoğu kadında yeterlidir. Ancak kişisel farklar ve durumun ciddiyeti iyileşme için gereken seans sayısını arttırabilir.

4) Lazerle vajinal gençleştirme işlemi ağrılı mıdır?

Lazer ağrılı bir işlem değildir. O yüzden anestezi gerektirmez.

5) Lazerle  vajinal gençleştirme işlemi sonrası neler görülür?

İlk günlerde akıntı oluşabilir. Ortalama 4 günde biter.

Daha sık idrara çıkma gereği doğabilir.

6) Lazerle  vajinal gençleştirme işleminin etkisi ne kadar sürer?

Lazer sayesinde sağlanan iyileşme hali, kişisel değişim göstermekle birlikte 18 aya kadar sürmüştür (Dr.Gambacciani, Dr. Gaspar.)

7) Lazerle  vajinal gençleştirme işleminin sağladığı etkiyi vajinal östrojen kullanarak sağlayamaz mıyım?

Menopoz döneminin tek tedavisi östrojen almaktır. Östrojen kullanan ve östrojen kullanmayıp sadece lazer uygulanan hasta grupları kıyaslanmıştır. Bu araştırmanın sonucuna göre östrojen kullanan grup tedaviyi bıraktıktan 3 ay sonra eski haline dönmektedir. Ancak lazer uygulanan grupta iyilik hali 18 ay kadar sürmekte olup hiçbir zaman eski haline dönmemektedir.

8) Lazerle  vajinal gençleştirme işleminin tedavi seansları bittikten sonra senelik tekrar gerekir mi?

Şart değildir. Ancak senelik veya bir buçuk senelik aralıklarla idame tedavileri önerilir. Mukoza daha fazla kurumadan yapılan lazerle  vajinal gençleştirme işlemi her seferinde daha taze doku varken daha çok işe yarar.

9) Meme hastalıklarında lazerle  vajinal gençleştirme işleminin zararı olur mu?

Tam tersi ispatlanmış olup, vajinal sağlıkları düzelen ve bu sayede düzenli cinsellik yaşayabilen meme hastalarında hastalık tekrarı ve yayılma oranı daha az gösterilmiştir.

10) Meme kanseri tanısını yeni almış veya tedavisi sürmekte, ya da tedavisi bitmiş hastalarda östrojen kullanma yasağına bağlı aşırı kuruluklarda işe yarar mı?

Özellikle meme kanserli hastalarda yapılmış çalışmalarda, lazerle  vajinal gençleştirme işleminin vajinal sağlığa, kadınların ruh sağlığı ve psikolojik dayanma gücüne olan katkılarının, hastalarda nüks ve yayılımı azalttığı yönünde sonuçları olduğu belirtilmiştir.

11) Aşırı kuru vajinalarda lazerle  vajinal gençleştirme işlemi zor olur mu?

İşlem vajina içine uygulanan özel bir cam spekulumla yapılacağından öncesinde nemlendirici ya da kayganlaştırıcı krem kullanarak veya az miktarda kısa süreli östrojen kullanarak yapılmak zorundada kalınabilinir.

12) Rahmi alınmış veya idrar kaçırma ameliyatı geçirmiş hastalar lazerle  vajinal gençleştirme işlemini yaptırabilir mi?

Evet yaptırabilir. Rahimin alınması vajina üstündeki bölgenin boşlukta kalmasına sebep olur. Karın bölgesinde büyük bir hacim kaplayan barsaklar buradan aşağıya doğru baskı yaparak, özellikle ayakta iken bel ve kasık ağrılarına sebep olabilir. Lazerle  vajinal gençleştirme işlemi sonucu güçlenen vajinal doku bu bölgedeki sarkmaya bağlı şikayeti de azaltır.

Vajinal sağlığın vücudumuzun genel sağlığının bir parçası olduğu unutulmamalıdır.