Kadın doğum doktoru, ülkemizde üniversite sınavlarında tıp fakültesini kazanmış doktorlar arasından, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlığı almak üzere ihtisaslaşmış kişilerdir. Yani 6 senelik tıp fakültesinden sonra sadece kendi alanlarında 4 yıl daha teorik ve pratik eğitim alırlar.

Kadın doğum doktoru kimdir?

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarıdır. Bu uzmanlara günlük yaşamdaki hitap şeklidir.  Kadınla ilgili tüm sorunları ve doğumla ilgili her tür problemi çözebilme yetisine sahip olacak şekilde yetişmiş tıp doktoru anlaşılır bu ifadelerden.  

Kadın doğum doktoru ne iş yapar?

Kadın sağlığına yönelik her tür sorunda çözüm bulmayı amaçlar. Genç kızlarımızın adet düzensizlikleri de kadın doğum doktorunun işidir, artmış sivilceleri de, erkek gibi tüylenmesi de. Evlenmeden önce ilk gece konusunda doğru bilgilendirme de kadın doğum doktorunun işidir, cinsellik sorunları da. Kadın doğum doktorları hem istenmeyen gebeliklerden korunmada yardımcı olur size hem de istediğiniz gebeliğin sağlanmasında. Doğum ise apayrı bir alan. Ebe ile kadın doğum doktoru arasında da fark vardır. Ebelik çok kutsal ve önemli bir meslek olup, ebeler kadın doğum doktorunun sağ kolu gibidir. İyi yetişmiş bir ebe varsa doğum yapacak kadının da doktorun da işi çok kolaydır. Kadın doğum doktorları doğumun başlayıp başlamadığına, doğumun normal seyrinde gidip gitmediğine, riskli bir durum olup olmadığına ve ameliyat gerekip gerekmediğine karar verir. Kadın doğum doktorları bir doğumda verilecek tüm kritik ve hayati kararları verir. Sorumluluğu alır. Bu sorumluluk hem annenin hem bebeğin hayati sorumluluğudur. Ebe de kadın doğum doktoruna doğum boyunca yanında bulunduğu ve muayene ettiği hamileye ait bilgileri aktarır ve doktoru hem hasta hem de doğumun gidişi konusunda bilgilendirir. Kadın doğum doktorusadece doğum yaptırmaz. Doğum sonrası kadın sağlığı, rahim ağzı kanseri gibi önlenebilir kanser taramaları, gebelikten korunma yöntemleri veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi koruyucu hekimlik uygulamalarını da yapar. Menopoz dönemi, rahim sarkmaları, idrar kaçırma sorunları, myomlar, düzensiz kanama tedavileri de hep kadın doğum doktorunun alanına giren konulardır. Kadın doğum doktorları aslında bir kadının genç kızlığından, vefatına kadar her dönüm noktasında yanında olan ve kadın sağlığında ona yol gösteren kılavuzlardır.