Gebeliğin 28. haftası bitince son üç ay başlar. Bu dönemde gebeler hekime iki haftada bir gelirler. Her vizitte, tansiyon ve kiloları değerlendirilir.

  1. gebelik haftasına kadar fazla kilolu bir gebe diyetisyen kontrolunde, doğru ve yeterli beslenmek kaydıyla hiç kilo almadan ya da kilo vererek gebeliğini sürdürebilirken, 30. gebelik haftasından sonra genelde kilo alımı başlar veya verilmesi durur.
  2. gebelik haftasında bebekler iki kiloyu bulur. Boyu 42 cm civarıdır. En hareketli haftaları bu haftalardır. Annenin gerilmeye bağlı kas ve eklem ağrılarının çıkabildiği, bacak kramplarının başladığı, yatış pozisyonlarına bağlı uyuma sorunlarının ortaya çıktığı haftalardır. Basınç, gerilme ve ağırlık artışına bağlı sorunlar ( basur, bel ağrısı, varis) oluşmaya başlar.
  3. gebelik haftası hastane ve doğum planlamalarının başlaması ve yapılması gereken haftalardır. Doğumda gebenin yanında kimin olacağı, yardımcıları planlanır. Mümkünse doğumu yaptıracak hekimle doğuma kadar görüştürülür. Doğum anının özel ve mahrem olması, her tür fikir ayrılığının ayrı sorunlar yaratması nedeniyle, eşlerin haricinde doğuma kalabalık gelinmemesi çiftin işini kolaylaştırır ve sakinliklerini korumayı sağlar.

28- 34. gebelik haftaları arası erken doğum riski olan gebelerin bebeklerinde akciğer gelişimine destek veren Celeston isimli iğneler kullanılır. Yine bu haftalar arasında bebeğin beyin gelişimini desteklemek için anneye kilo alımı yapmayan DHA  kullanımı uygun olur (algae oil) .Aspirin ve DHA 34. gebelik haftasından sonra kullanılmaz.

  1. gebelik haftasında (diyabetiklerde 30. gebelik haftasında) NST takipleri başlar. Her hafta anne karnındaki bebeğin kasılma ve rahim basıncıyla eş zamanlı kalp ritmi grafiği alınır. Bu grafikle anne karnındaki bebeğin sıvı miktarı düzenli değerlendirilir.

Anne adayının doğum egzersizleri ve nefes çalışmalarına hız vermesi istenir.

  1. Gebelik haftasından itibaren artık hiçbir doğum erken doğum olarak adlandırılmaz. Bu haftada doğan bir bebek gayet normal zamanda doğmuştur. ERKEN DOĞMUŞ DEĞİLDİR.

Haftalık takiplerle 40. gebelik haftasına kadar gebe takip edilir. 40. gebelik haftası son adet tarihinden itibaren 10. ay demektir. 34. gebelik haftasından sonra plasenta, yani bebeğe oksijen ve besin sağlayan anneye bağlı olan damarlar yavaş yavaş kapanmaya başlar. Bu durum PLASENTAL REZERVİN AZALMASI olarak değerlendirilir. Ve bebek daha azla yetinmeye başlar. O yüzden 40. gebelik haftasının ötesinde gebelik takibi yapmak anne karnında suyun azalması, bebeğin mekonyum dediğimiz ilk kakasını suyuna yapıp bu parçacıklı suyla akciğerlerini tıkaması, ani plasental enfarktüslere bağlı hayati riski, doğum sırasında oluşacak düzenli kasılmalara dayanamama durumunu meydana getirebilir.. Bu riskler bilinerek ve hekimin onayı ile devam sağlanmalı ve takipler yedi günde birden 3 günde bire düşürülmelidir. Bu haftalarda 30. gebelik haftasından sonra vitaminlere ek olarak meme ucu kremleri kullanması anne adayının doğum sonrası emzirme güçlüğü yaşamasını engeller. Demir (60 mg/gün) folik asit, B12 takviyeleri ve meme ucu kremleri doğumdan sonra da emzirme boyunca kullanılması fayda sağlayacak takviyelerdir.