Vajinismus nedir?

Vajinismus cinsel ilişki sırasında doğal olarak gerçekleşmesi beklenen penisin vajinaya girişinin mümkün olmamasıdır. Vajinismus, vajinaya girişi engelleyecek kadar  aşırı kasılmakdır. Bu kasılma sonucu vajina girişi daralır ve giriş neredeyse imkansız hale gelir. Giriş denemesi yapıldıkça kadın kasılır, kadın kasıldıkça girişte zorlanır. Zorlandıkça canı yanar. Canı yandıkça daha çok kasılır. Kısır bir döngü oluşur.

Vajinismus yaygın mıdır?

Vajinismus neredeyse her dört evli çiftten birinde görülmektedir.

Vajinismus tedavi gerektirir mi?

Vajinismus bir bozukluk olarak tıp kitaplarında yerini almıştır. Tedavi gerektirir. Tedavi edilmezse sadece kadında cinselliğin yaşanmaması hali değil erkekde de ilerleyen zamanlarda sertleşme veya erken boşalma sorunları ortaya çıkabilir.

Vajinismus neden oluşur?

Vajinismus pekçok sebeple ortaya çıkabilir. Çocukluktan başlayarak cinselliğin yok sayıldığı, küçümsendiği, tiksindirici bulunduğu bir ortamda büyümek, ergenlik dönemlerinde yanlış veya eksik bilgiler edinmek, pornografik kaynakları gerçek zannetmek, ilk gece veya kızlık zarı konusundaki mitlere inanmak, cinsel taciz, tecavüz, ensest ilişki veya röntgenciliğe maruz kalmak, düzgün olmayan koşullarda jinekolojik muayeneye gitmek  vb. pek çok sebep sayılabilir.

Vajinismus tedavisinin temel prensipleri nelerdir?

Vajinismus tanısı alan kişi, öncelikle hekimine güven duymalıdır. Randevularını aksatmadan gelmeye ve üzerine düşen görevleri yapmaya niyetli olmalıdır. Düzgün ve düzenli bir geri bildirim vermelidir. Gebe kalmamak için özenli ve tedbirli olmalıdır.

Vajinismus tedavisi ne zaman biter?

Vajinismusun tedavi edilmiş olması tek başına penisin artık vajinaya rahat ve ağrısız girmesi demek değildir. Bu aşama rahatlıkla aşıldıktan ve rahat bir cinsellik yaşandıktan sonra  konforlu bir şekilde vajinal muayene de olabilen kadın artık vajinismus değildir. Jinekolojik muayeneyi düzgün bir şekilde olabilmek rahim ağzı kanseri gibi önlenebilir hastalıklardan korunmamızı sağladığı için çok önemlidir.