DOĞUM SONRASI VAJİNAL ESTETİK

Doğum sonrası vajinal estetik nedir?

Kadın hastalıkları ve doğum hekimlerinin en temel görevlerinden bir tanesi sağlıklı bir doğum hizmeti sunmaktır. Bu görevin içinde bebek sağlığı kadar anne sağlığı da önemlidir. Doğum, doğası itibariyle küçük bir kanaldan daha büyük çaplı bir bebeğin çıkması ile sağlanır. Bu durumda doğum sonrası vajinal estetik kavramı içinde aslında sadece kozmetik bir amaç güdülmez. Doğum sonrası vajinal estetik, doğum

sırasında fazlasıyla gerilen ve bozulan ve gevşeyen bağ dokusunun tekrar eski ve sağlıklı haline kavuşmasının sağlanmasını amaçlar. Doğum sonrası vajinal estetikle sağlanan sıkılık vajinanın desteklediği idrar torbası ve aynı bölgede bulunan makat bölgesi ve dışkılama fonksiyonlarına da fayda sağlayacaktır.

Doğum sonrası vajinal estetik ne sağlar?

Vajinal doğum yapmış kadınlarda doğumdan altı ay sonrasında genital lazerle sağlanan yeni kollajen doku oluşumu ile sarkan ve gevşeyen dokular için doğum sonrası estetik amaçları da gözeten bir iyileşme sağlanır. Böylece bebeğin başı çıkarken gerilen dokuların tamiri kolaylaşır. Büyüyen ve kucaklanması gereken bebekle birlikte annenin giderek artan yükünün rahim ve iç organlara yaptığı baskıyı

karşılayan bu destek ileride oluşabilecek rahim ve idrar torbası sarkmalarından da kadınları korur. İleriye dönük idrar kaçırma olasılığını azaltır. Cinsellikle ilgili vajinal gevşeme sendromunun ortadan kalkmasını sağladığı için doğum sonrası vajinal estetikle cinsel haz alımı artar.

Doğum sonrası vajinal estetik nasıl yapılır?

Anestezi veya ameliyat gerektirmeyen genital lazer uygulamalarından önce jinekolojik muayeneniz olur. Kanamanızın olmadığı bir gün için lazer seansınıza başlanır. İster vajinal doğum yapmış (normal doğum ifadesi sezaryenle doğurmuş olan kadında anormalliği çağrıştırdığı için kullanılmaması tavsiye edilen bir ifadedir) isterse de sezaryen olmuş kadında doğumdan ve hamilelikten önce olmayan durumların hekimleri ile paylaşılarak jinekologlardan da görüş alınmasında fayda vardır. Gebelik nedeniyle gerilen karnın aşırı gevşemesi, karnın bütünlüğünü sağlayan ortadaki kasların ayrılması, ciltte oluşan doğum sonrası estetik görünüşü bozan meme ve karın çatlakları da doğurmuş kadınlarda, yeni gelen ve acemilikle karışık duygular içinde büyütülen bebekle birlikte annede doğum sonrası ruhsal dengesizliklere yol açabilmektedir. Doğum sonrası vajinal estetik sadece kozmetik bir durum olarak düşünülmemelidir.