İlişkide hava girmesi nedir?

Vajina dışarıya açılan bir kanal gibidir. İlişki sırasında vajinaya giren havanın kadının istemi ve kontrolu dışında vajinadan dışarıya çıkışı görülebilir. Bu durum kadında vajinanın gereğinden fazla esnediğini veya gevşeyip bollaştığının da bir işareti olabilir. İlişkide hava girmesi, pek çok kadının söylemekten çekindiği, dile getiremediği durumlardan biridir. Pek çok kadında görülmesi durumun normalmiş gib algılanmasına yol açabilir. Oysa  ilişkide hava girmesi ve kontrolsuz çıkışı olan kadın larda vajinal yapı bozuluyor olabilir.

İlişkide hava girmesi neyi gösterir?

Vajinal gevşeme veya bollaşma sendromu olarak bilinen doğum sonrası sarkma veya genişlemeye paralel oluşan durumları işaret edebilir. Kontrolsuz kas ve bağ dokusu, dengesiz pelvis taban kaslarını gösterebilir. İlişkide hava girişi ve kontrolsuz çıkışını yaşayan kadınların kilo kontrollerini, beslenme düzenlerini, hormonlarını ve pelvik taban kaslarının kondisyonlarını tekrar değerlendirmeleri gerekir. Bu durum ileriye dönük pelvik organ sarkmalarını (idrar torbası, rahim, barsak), idrar ve gaz tutamama sorunlarını, ağrılı cinsellik veya cinsel isteksizliği beraberinde getirebilir.

İlişkide hava girmesi nasıl tedavi edilir?

İlişkide hava girmesi ve kontrolsuz hava çıkışı vajinanın tüm kadran daraltılması gereğini ortaya koyar. Cerrahi olarak vajinanın sadece giriş kısmını ve dışarıya açılan 1/3 lük kısmını daha da daraltabiliriz. Ancak genital lazer uygulamaları ile tüm vajinal kanal boyunca hem enine hem de boyuna daralma ve kaybedilen sıkılık sağlanabilir. İlişkide hava girmesi ile başlayan orgazm kalitesinde bozulma, orgazma geç ulaşma, eskisi kadar haz alamama durumları kadınlar için vajinal bollaşmanın belirtisi olarak algılanmalıdır.