İdrar kaçırma nedir?

Bebeklikten itibaren idrar ve dışkımızı kontrol etmeyi öğreniriz. Böbreklerimiz kandan dışarıya atılması gereken maddeleri süzerek idrarı oluşturur. İdrar torbasında depolar. İdrar torbası dışarıya bir kanalla açılır. Kapı gibi olan bu kanalın kontrolu bizim elimizdedir. İdrar kaçırmadurumlarında bu kontrol ortadan kalkmıştır. İsteğimiz ve kontrolumuz dışında idrarımızı dışarıya boşaltır duruma gelmişizdir.

İdrar kaçırma neden olur?

İdrar mesanede(idrar torbası) depolanır. Eğer mesane kaslarımız zayıfsa depo hacmi azalır. Ve biz sık sık idrar yapmak zorunda kalırız (frequency). Bazen hacim birden artar ve tuvalet imkanımız yoksa idrarı kaçırırız. Ya da idrar torbası depolama görevini yitirmiştir. Her idrar doluşunda kapıyı açarak boşaltmayı başlatmaktadır (urgency). İdrar kaçırma bazen de aşırı dolup idrar torbasından taşma yoluyla olur (overflow). İdrar torbasının dolduğunu haber veren sinirlerin hasarlanması sonucunda doluluk algılanmaz ve idrar kaçar. Şeker hastalığı ve diğer sinir hasarı yapan hastalıklar bu duruma yol açar. Kaslarımızın zayıflaması, gebelik ve doğumlar, kilo almak, destek dokunun azalması, menopozda olup östrojenin kan akımını sağlayamaması sonucu öksürme, hapşırma, gülme gibi karın kaslarımızla yaptığımız her harekette de idrarımızı tutamaz hale gelebiliriz (stres tip idrar kaçırma). Basınçla oluşan bu tip idrar kaçırmalara stres tipi idrar kaçırma denir. Burada kullanılan stres kelimesi basınç, zorlama anlamındadır. Psikolojik gerginlik anlamı taşımaz.

İdrar kaçırma tedavisi var mıdır?

İdrar kaçırma ne tip ve ne sebeple olursa olsun doğru tanı konarak, gereken tedavi sağlandığında yaşam kalitesi düzeltilebilir. İdrar kaçırma tedavilerinde ameliyat dışında lazer uygulamaları da yüz güldürücü sonuçlara sahiptir.