Ağrılı cinsellik nedir?

Cinsel ilişkinin başı, ortası, sırası veya sonrasında yaşanan ağrı nedeniyle bir sonraki cinselliği yaşamak istememek ve kaçınmaktır.

Her ağrılı cinsellik vajinismus mudur?

Vajinismus penisin içeriye girme güçlüğü ve engelidir. Ağrılı cinsellikde genelde penis girişi mutlaka en az bir kere olmuştur. Vajinismusda ise hiç giriş olmamıştır.

Ağrılı cinsellik neden olur?

Cinsellikde yaşanan ağrının yerine göre etkenleri değişir. Vajina girişinde ağrı yaşanıyorsa, vajina girişinde yer kaplayan bir kütle (bartholin kisti, absesi), vajinal bir enfeksiyon, ped tahrişi, aşırı kuruluk ve yıkamaya bağlı tahriş olabilir. Ağrılı cinsellik ilişkinin ortasında ve derinde oluyorsa, rahim veya rahim ağzında bir kütle, enfeksiyon, ödem yaratacak bir tahriş etkeni olabilir, yumurtalık veya vajina derinlerine yerleşmiş endometriozis (çukulata kisti) odakları bulunabilir. Bazı durumlarda komşu organlar olan idrar yollarındaki enfeksiyonlar veya kronik kabızlıkların yol açtığı vajinal darlıklar da etkendir. Vajinal doğum yapmış kadınlarda henüz dıştan farkedilemeyen sarkma hallerinde de ağrılı cinsellik mevcuttur.

Ağrılı cinsellik yaşayanlar ne yapmalıdır?

Ağrılı cinselliğin sebeplerine yönelik tedavi almak için düzenli olarak kadın doğum doktorları ile görüşmelidirler. Hekim sebebe yönelik tedaviye başlar. Vajinada tahriş veya enfeksiyon varsa duruma göre antibiyotik veya mantar tedavileri uygulanır. Yer kaplayan lezyonlar gerekirse çıkarılır. Aşırı yıkama alışkanlıkları varsa kadınlara vajinal bakım için eğitim verilir. Günlük ped alışkanlıkları gözden geçirilir. Bu sürede ağrılı cinsellik halinin devam edip etmediği kontrol edilir. Rahim veya idrar kesesi sarkmalarına bağlı ağrılı cinselliklerde ameliyatlar dışında en iyi yöntem genital lazer uygulamalarıdır.